بهترین آبمیوه های دنیا برای حفظ سلامت

خوردن آبمیوه ها برای تمام افراد توصیه می شود چرا که این نوشیدنی ها از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند. البته توصیه می شود که تا حد امکان از نوشیدنی های خانگی به جای آبمیوه های صنعتی استفاده کنید. بعضی آبمیوه ها اگر درست تهیه شوند سرشار از ویتامین هستند اما بعضی از آبمیوه ها نیز هیچ فایده ای ندارند و حتی می توانند مضر هم باشند. این راهنمایی است برای شما که آبمیوه های مناسب مصرف کنید.هوا بس ناجوانمردانه گرم است، چه چیزی خیلی می چسبد؟ با یک لیوان آبمیوه خنک خوشمزه چطورید؟ در ویترین مغازه های آبمیوه فروشی و دریخچال سوپرمارکت ها انواع و اقسام آبمیوه های تگری در انتظار شما هستند اما چه آبمیوه ای بهتر است؟ بعضی آبمیوه ها اگر درست تهیه شوند سرشار از ویتامین هستند اما بعضی از آبمیوه ها نیز هیچ فایده ای ندارند و حتی می توانند مضر هم باشند. این راهنمایی است برای شما که آبمیوه های مناسب مصرف کنید.

بهترین گزینه در دسترس

بارها و بارها شنیده اید باید سبزی ها را در رژیم غذایی خود جای دهید، اما احتمالا برای درنظر گرفتن جای ثابت در بشقاب تان برای سبزی ها، مشکل دارید. خب، بهترین کار این است که آب سبزی ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. لیکوین موجود در آب گوجه فرنگی می تواند احتمال ابتلای شما به سرطان پروستات را کم کند. آب چغندر هم احتمالا می تواند فشارخون بالا را کاهش دهد. آب سبزی های تازه سبزرنگ هم غنی از فیبر هستند و می توانند گزینه بسیارخوبی برای رژیم غذایی شما باشند که احساس گرسنگی شما را کاهش دهند و به کم کردن وزن شما کمک کنند. تازه همه این فواید همراه این است که ضرری هم متوجه شما نخواهد شد زیرا آب سبزی ها عاری از قند است و کالری کمی هم دارد و برای همین می توان آن را بهترین گزینه ها میان آبمیوه ها دانست.

معجون یعنی مشکل

با شنیدن اسم «معجون» گوش به زنگ باشید. واقعیت این است که خیلی از این معجون ها، مقدار کمی آبمیوه واقعی در خود دارند و بیشترین ترکیبات داخل آن ها آب و شکر است، به خصوص محلول های قندی (قند فروکتوزی) . این نوشیدنی ها درواقع هیچ خاصیتی ندارند و از آن جایی که پرکالری و بسیار هم شیرین هستند برای بدن مضرند و مواد مفید هم در آن ها بسیار کم است. تحقیقات نشان داده مصرف این نوشیدنی ها در کودکان خطر چاقی و مشکلات مرتبط با آن را در کودکان بالا می برد.از قدیم گفته شده که آب انگور و سرکه انگور برای قلب مفید هستند. آب انگور قرمز پر از آنتی اکسیدان های قوی است (به خصوص فلانوئیدها و رزوانرول)، خوبی آب انگور این است که در طریقه صحیح درست کردن آن از همه چیز انگور یعنی پوسته و دانه استفاده شود.

بی خیال قند شوید

این روزها تبلیغات زیادی روی آبمیوه های خالص بدون افزودنی و بدون شیرین کننده ها وجود دارد. خب همه می دانند که این آبمیوه ها غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدا ن هایی هستند که بدن را از بسیاری از بیماری ها مصون نگه می دارند. اما می دانید مشکل چیست؟ خود این آبمیوه ها هم حتی بدون اضافه کردن شکر، می توانند بسیار شیرین باشند و حتی پرکالری، یک لیوان آب سیب خالص به اندازه یک تخته شکلات قند دارد. برای همین است که برخی متخصصان می گویند مصرف آب میوه خالص را به یک بار در روز محدود کنید.

بهترین گزینه، سرخ سرخ

اگر می خواهید روزی فقط یک لیوان آبمیوه بخورید، بهتر است، از بهترین گزینه ها شروع کنید. پس بدانید، هر جرعه از هر آبمیوه چه مواد غذایی را در خود دارد. به نظر می رسد، آب انار در صدر این فهرست قرار می گیرد. درست است، آب انار طبیعی هم کالری و هم قند بالایی دارد اما غنی از آنتی اکسیدان است. ثابت شده است، آنتی اکسیدان های موجود در انار باعث حفظ عملکرد مناسب سلول های مغز می شوند و با سرطان می جنگند. برخی مطالعات نشان داده، ۱۰۰ سی سی از آب انار روزانه می تواند بدن را در مقابل سرطان پروستات محافظت کند.

اگر مغزتان را دوست دارید

بلوبری از میوه هایی است که به تازگی محبوب شده است. تحقیقات هم نشان داده، مواد موجود در بلوبری می توانند سلامت مغز را حفظ کنند. درمطالعه ای در اسکاتلند محققان تاثیر آب بلوبری روی حافظه را در افراد مسن بالای ۷۰ سال که حافظه شان به دلیل روند پیرشدن دچار مشکل شده بودند مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه مشخص شد، افرادی که هر روز برای ۱۲ هفته ۲و نیم لیوان آب بلوبری خورده بودند در مباحث یادگیری، به خاطر سپردن و تست های عملکرد ذهنی بسیار بهتر از گروه دیگر بودند. پس اگر مغزتان را دوست دارید آب بلوبری بنوشید.

قبل از ورزش بنوشید

گیلاس میوه خوشمزه ای است ولی خوردن آب گیلاس خیلی معمول نیست، اما یادتان باشد، خوردن یک لیوان آب گیلاس کلی آنتی اکسیدان به بدن شما خواهد رساند، درضمن آب گیلاس غنی از مواد ضدالتهابی است. در یک مطالعه در نروژ هم نشان داده شده که خوردن یک لیوان آب گیلاس قبل و بعد از ورزش کردن می تواند دردهای عضلانی شما پس از انجام تمرینات سنگین ورزشی را کاهش دهد.آب پرتقال پر از ویتامین C است و خوردن آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. درضمن، خیلی از آب پرتقال های موجود در بازار کلسیم اضافه شده و ویتامین D هم دارند و متخصصان تغذیه خوردن آن ها را برای سلامت استخوان ها توصیه می کنند

اگر فقرآهن دارید

آب آلوی سیاه هم از آن آبمیوه های عالی است که نباید آن را از دست بدهید. از قدیم مردم باتجربه به این نکته رسیده بودند که مصرف آلو می تواند یبوست را برطرف کند. کارکرد این میوه هم به دلیل این است که غنی از فیبر و در عین حال غنی از ماده سوربیتول است که یک مسهل طبیعی است. اما این را هم بدانید که آب آلو غنی از آنتی اکسیدان، آهن و پتاسیم نیز هست.

محبو ب ترین

خیلی ها با شنیدن اسم « آبمیوه» به یاد «آب پرتقال» می افتند. خب، آیا آب پرتقال ارزش این همه محبوبیت را دارد؟ خبر خوب این است که آب پرتقال پر از ویتامین C است و خوردن آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. درضمن، خیلی از آب پرتقال های موجود در بازار کلسیم اضافه شده و ویتامین D هم دارند و متخصصان تغذیه خوردن آن ها را برای سلامت استخوان ها توصیه می کنند. آب پرتقال طبیعی از آب پرتقال مصنوعی قند و کالری کمتری هم دارد.

یک لیوان در روز

خیلی از بچه ها آبمیوه دوست دارند و این بعضی از والدین را نگران می کند که آیا ممکن است بچه های شان بیش از حد آبمیوه بخورند یا نه. به تازگی انجمن متخصصان اطفال آمریکا در این زمینه توصیه کرده است که کودکان زیر ۶ سال بیشتر از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی در روز آبمیوه مصرف نکنند. این میزان برای کودکان و نوجوانان بین ۷ تا ۱۸ سال بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ سی سی است. اگر کودک شما اصرار می کند که آبمیوه بخورد آبمیوه او را با آب مخلوط کنید و در این صورت می توانید روزی ۲ یا ۳ لیوان آبمیوه همراه با آب به کودک تان بدهید.

خود میوه یا آبمیوه

متخصصان تغذیه می گویند؛ خوردن آبمیوه راهکار مناسبی برای رساندن مواد غذایی به بدن شماست اما یادتان باشد در موارد بسیاری خوردن خود میوه ها از آب آن ها بهتر است. گوشت و پالپ میوه ها خاصیت های زیادی دارند که نباید آن ها را دست کم گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)