خاصیت میوه بیشتر است یا آبمیوه طبیعی؟

آیا می دانید که خاصیت بیشتر است یا آبمیوه طبیعی؟ به طور کلی می توان گفت که میوه، به مراتب بهتر از آبمیوه بوده و خاصیت بسیار بیشتری دارد. حتی اگر آبمیوه طبیعی و تازه مصرف کنید، باز هم خاصیت میوه بسیار بیشتر است. بسیاری تصور می کنند که چون آب میوه از خود میوه گرفته می شود و به صورت مایع است، لزوما خاصیت بیشتری هم دارد. اما ابدا چنین چیزی صحت ندارد. در ادامه به شما می گوییم که تفاوت میوه با آبمیوه چیست و چرا از نظر خاصیت و فایده، میوه ارجحیت دارد.

خواص آبمیوه یا میوه

دلایل سالم تر بودن میوه از آبمیوه

وجود فیبر بیشتر در میوه

شاید بتوان گفت که مهم ترین دلیل بهتر بودن میوه نسبت به آبمیوه، وجود فیبر زیاد در میوه است. پالپ و پوست میوه، حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند که نقش مهمی در ترویج حرکات منظم روده دارد. هنگامی که میوه کاملی می خورید فیبر موجود در پالپ آن در دستگاه گوارش به قند طبیعی میوه متصل شده و این عمل باعث می شود تا بدن این قند را سخت تر کرده و مدت زمان بیشتری را برای جذب سپری کند. بنابراین وقتی میوه می خوریم، بدن از قند و فیبر آن به عنوان منبع انرژی مستقیم استفاده می کند. در فرایند تبدیل میوه به آبمیوه، فیبر حذف می شود و فروکتوز با سرعت بیشتری جذب می شود. جهش ناگهانی در قند خون، منجر به تولید انسولین توسط غده ی پانکراس انسولین می شود تا میزان قند دوباره به یک سطح ثابت برسد. این مسئله می تواند به مرور زمان، ریسک ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت را افزایش دهد.

خواص فراوان میوه

بر اساس مطالعات انجام شده در مقایسه میوه و آبمیوه، خاصیت میوه بسیار بیشتر است. البته این مسئله به هیچ عنوان خواص بی شمار آبمیوه را زیر سوال نمی برد. درواقع چون سرعت حرکت آبمیوه بیشتر است، مقدار کمتری از مواد مغذی داخل آن جذب بدن می شوند. افرادی که به خصوص به میزان قند خون حساس هستند حتی ممکن است پس از نوشیدن آبمیوه دچار سردرد، ضعف و تحریک پذیری می شوند؛ در حالی که با خوردن میوه کامل این علائم را ندارند. از طرفی ثابت شده افرادی که میوه می خورند، احساس سیری بیشتری در مقایسه با افرادی دارند که بیشتر به نوشیدن آبمیوه متمایل هستند.

خواص میوه
5/5 - (2 امتیاز)