خواص آب نارگیل

آب نارگیل، همان مایع داخل میوه نارگیل است که یک نوشیدنی مغذی و انرژی زا به شمار می رود. این نوشیدنی در بسیاری از کشورها به صورت طبیعی و همراه با خود نارگیل سرو شده و بعضا قیمت بالایی هم دارد. این مایع پرخاصیت، یکی از آبمیوه های اعجاب انگیز است که منبع غنی بسیاری از ویتامین ها، املاح معدنی، آمینواسیدها، کربوهیدرات ‌ها، آنتی ‌اکسیدان ‌ها، آنزیم ‌ها و سایر ریزمغذی های مفید به شمار می رود. در واقع آب نارگیل حاوی تمام ریزمغذی‌هایی است که برای سلامت انسان ضروری هستند. در این مقاله، بخشی از مهم ترین خواص و مضرات آب نارگیل را معرفی می کنیم.

فواید آب نارگیل

رفع عطش

در روزهای گرم تابستان می توانید از آب نارگیل برای رفع عطش استفاده کنید. این نوشیدنی دارای «الکترولیت پتاسیم» است که ترکیب الکترولیتی در مایعات بدن را تامین می کند. بنابراین برای رفع تشنگی، یکی از بهترین آبمیوه ها ونوشیدنی هاست.

اب نارگیل

کاهش وزن

یکی دیگر از خواص آب نارگیل، کمک به کاهش وزن است. این نوشیدنی، احساس گرسنگی را کاهش می ‌دهد و فرد پس از نوشیدن آن، احساس سیری می‌ کند.

کنترل قند خون

اگر قند خون شما در نوسان است یا دیابت دارید، آب نارگیل را در رژیم غذایی خود جا دهید. آب نارگیل به شما کمک می کند که قند خون خود را به بهترین شکل کنترل کنید.

منبع غنی مواد مغذی

آب نارگیل سرشار از ریزمغذی ‌های ضروری برای بدن همچون ویتامین ب کمپلکس، آمینواسیدها، آنزیم‌ها و ویتامین C است.

تسکین درد و بیماری

یکی از خاصیت های جالب آب نارگیل و شیر نارگیل، تسکین درد و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله گلودرد، زخم معده و … است.

خواص نارگیل

مضرات آب نارگیل

در کنار تمام خواص و فایده های آب نارگیل، مصرف بیش از حد این آبمیوه، مضرات زیر را هم دارد:

حاوی سطح بالایی از قند

مصرف مداوم و بیش از حد نارگیل و آب نارگیل، مقدار زیادی قند را در خود انباشت می کند.‌ نارگیل حاوی مقدار زیادی قند است و به همین دلیل باید در مصرف آن متعادل بود.

خطر افزایش سطح کلسترول خون

مصرف بیش از حد آب نارگیل، می تواند موجب افزایش کلسترول خون شود. در نتیجه ممکن است ریسک ابتلا به بیماری های عروقی، حمله‌ قلبی، سکته قلبی، ضربان نامنظم قلب، تصلب شرایین و … را نیز افزایش دهد.

احتمال افزایش وزن

اگرچه مصرف منظم و درست آب نارگیل به کاهش وزن کمک می کند، اما مصرف نابجا هم ممکن است باعث افزایش وزن گردد. فیبر غذایی باعث می ‌شود مدت طولانی‌ تری احساس سیری داشته باشیم و کمتر غذا و خوراکی های دیگر بخوریم. اما کالری بالا نارگیل را نیز نباید فراموش کنید!

فیبر بیش از اندازه، مضر برای معده

اگرچه فیبر برای بدن مفید است، اما مقادیر زیاد آن معده را دچار مشکل می کند. نارگیل حاوی مقادیر بسیاری فیبر است و به همین دلیل یکی از مضرات آب نارگیل، فیبر بالای آن است که ممکن است به معده آسیب برساند.

ایجاد واکنش ‌های آلرژیک

اگر به گردو، آجیل و چنین خوراکی هایی حساسیت دارید، پیشنهاد می دهیم زیاد آب نارگیل نخورید. گاهی آلرژی ناشی از مصرف نارگیل و آب نارگیل، بسیار جدی بوده و می تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد!

3.7/5 - (3 امتیاز)